Agim Musliu tregon momentin kritik dhe emocional se si hyri në Reçak me agjentin amerikan

00:00 / 13 August 2022

Një nga ngjarjet më dramatike të luftës në Kosovë por ngjarja që bëri kthesë të madhe në fatin e shqiptarëve mbetet masakra e Reçakut, shkruan Gazeta Infokus.

I pari që kishte hyrë në Reçak, bashkë me një agjent të State Departamentit të Amerikës, ishte Agim Musliu, i cili në emisionin N’Konak me Islam Morinën ka rrëfyer momentet dramatike të atij mëngjesi të hershëm të 15 janarit 1999-të.

Ai tregon edhe për simbolikën e asaj dite, pasi po atë ditë e kishin ditëlindjen i biri i tij i vetëm dhe kolegu i tij agjenti amerikan, me të cilin ishte në mision. Pamjet që kishin siguruar agjenti amerikan dhe Musliu pushtuan botën dhe kancelaritë vendimmarrëse të kohës./Gazeta Infokus/

Për më shumë ndiqni emision e plotë: