Ka ndërruar jetë luftari i tri luftrave çlirimtare, Shaban Berisha

17:42 / 21 November 2020

Ka ndërruar jetë Shaban Berisha, i cili ishte çlirimtar i tri luftrave shiqptare. Atij bashkë me këngën i jehonte fort martina për lirinë e mëmëdheut.

Berisha ishte rapsod i njohur dhe vuante nga një sëmundje e rënd nga e cila i mbylli sytë dhe kaloi në përjetësi në moshën 52 vjeçare.

I qoftë e lehtë mbi varr lëndina!

Njoftimi i plotë:

Nderroi jete ish-Ushtari i UCKse dhe rapsodi Shaban Berisha!

Ne moshen 53 vjeqare pas nje semundje te rend ka vdekur ish-ushtari i UÇK-se Shaban Berisha. Berisha ishte ushtar nga oret e para, bashke me Abedin Sogojeven dhe shume te tjere.

Pas perfundimit te luftes ne Kosove Shabani u be pjese e UÇPMBse dhe me pas UÇK se Maqedoni per clirimin e trojeve shqiptare.

Shaban Berisha, ka lindur ne Grabovc te Fushe Kosoves. Por, pas luftes sikur shume ish ushtar te UCKse qe u flaken rrugeve pa pune dhe pa te ardhura ishte edhe i ndjeri.

Ai do te kujtohet si nje luftetar dhe rapsod qe nuk diti ti ndaj pushken dhe kengen.

I perjetshem kujtimi per te.